Transfuzní oddělení
K čemu slouží krevní transfúze
Tři různé přípravky vznikají z každého odběru plné krve, kterou transfuzním stanicím věnují dárci této cenné tekutiny. Vedle důležitého koncentrátu červených krvinek a krevních destiček se z původní dávky krve získává i plazma. Každý z přípravků má přitom stejně důležitou roli při využití ve zdravotnictví. Na co konkrétně jednotlivé segmenty darované krve denně používají?
Z plné krve od dárců zpracovávají transfúzní stanice například ČERVENÉ KRVINKY (erytrocyty). Jedná se o krevní buňky, které se starají především o přenos kyslíku a oxidu uhličitého do těla a naopak. Erytrocyty se podávají pacientům s chorobami krve či útlumem krvetvorby. Při operacích se pak používají k zástavě krvácení.
Podobně jako erytrocyty jsou neméně důležitým prvkem získaným z původních krevních dávek od dárců i KREVNÍ DESTIČKY (trombocyty), které dokáží významně pomoci rovněž například při zástavě krvácení pacienta během operace. Pro zajímavost - jeden transfuzní přípravek této látky se vyrábí z odběrů od 4 až 5 dárců.
Stejně jako krvinky a destičky je pro zdravotnictví klíčová i další složka - PLAZMA. Potřebná je především pro pacienty s kombinovaným nedostatkem faktorů krevního srážení.
Červené krvinky neboli erytrocyty
Jedná se o krevní buňky, které se starají především o přenos kyslíku a oxidu uhličitého do těla a naopak. Tento transfuzní přípravek lze získat jak z odebrané krve, tak i přístrojovými odběry, takzvanou erytrocytaferézou. Červené krvinky jsou potřeba především při velké ztrátě krve nebo při operačních výkonech. Podávají se pacientům, kteří je nedokáží sami tvořit, například pacienti s chorobami krve či s útlumem krvetvorby.
Krevní destičky neboli trombocyty
Trombocyty jsou krevní buňky, jež se podílejí na zástavě krvácení. Vyrábějí se dvěma způsoby. Mohou se získat z odebrané krve, přičemž jeden transfuzní přípravek je v tomto případě vyroben z odběrů od 4 až 5 dárců. Druhým způsobem je opět přístrojový odběr, který se nazývá trombocytaferéza. Krevní destičky se stejně jako červené krvinky podávají pacientům s chorobami krve či útlumem krvetvrorby. Používají se ale také například při operacích k zástavě krvácení.
Plazma
Jedná se o tekutou složku krve, která obsahuje mnoho bílkovin, protilátek a také faktorů krevního srážení. Tento transfuzní přípravek se vyrábí z odebrané krve dárců či plazmaferézou, přístrojovými odběry. Odebraná plazma má více možností využití. Je potřebná především u pacientů s kombinovaným nedostatkem faktorů krevního srážení. Jedná se o takzvanou plazmu k frakcionaci, která je odeslána na zpracování, kde z ní budou vyrobeny krevní deriváty - léčivé přípravky pro pacienty s poruchou krevní srážlivosti, také pro pacienty s poruchou imunity atd. Používá se však i jako transfuze při závažných zraněních či úrazech. Dále je jí potřeba při poruše jater.
zpět na úvodní stránku oddělení