Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 584 458 411

O nemocnici

S jarem přichází i riziko uštknutí zmijí, v jesenické nemocnici letos ošetřili již dva případy

28.4.2025

Velikonoční svátky přilákaly do probouzejících se Jeseníků stovky návštěvníků. Zatímco lyžařské areály zůstávají prázdné, horské stezky zaplnili turisté. Zvýšený pohyb v přírodě se okamžitě projevil i v provozu Nemocnice AGEL Jeseník. Zdravotníci zde během posledních dní ošetřili pestrou škálu sportovních a turistických úrazů – od vyvrtnutých kotníků až po zranění způsobená pády. Mezi běžnými případy se ale objevily i dva výjimečné – uštknutí zmijí obecnou.

„S příchodem teplejších měsíců, přibývá riziko uštknutí.  Letos jsme už během dubna ošetřili dva pacienty, které zmije uštkla při pohybu v přírodě a druhého pacienta při práci na zahradě,“ popisuje primář anesteziologicko – resuscitačního oddělení László Szücs.

„Pacienti se k nám obvykle dostávají přes urgentní příjem, často je přiveze záchranná služba, případně dorazí vlastní dopravou. Při podezření na uštknutí zmijí provedeme základní vyšetření, sledujeme vitální funkce a posoudíme rozsah místní reakce. Podle stavu pacienta rozhodujeme o hospitalizaci nebo ambulantní léčbě – a samozřejmě jsme připraveni podat

  i antisérum, pokud je to nutné. Sérum nemusí být podáno ihned, záleží vždy na stavu pacienta a místu uštknutí. V lehčích případech nemusí být podáno vůbec, popisuje primář anesteziologicko – resuscitačního oddělení László Szücs.

Zmije obecná je jediným jedovatým hadem v České republice. K uštknutí dochází nejčastěji při náhodném kontaktu – třeba když si člověk sedne do trávy, šlápne na kámen nebo zavadí

 o hada v nízké vegetaci. Setkat se se zmijí můžete také při práci na své zahradě, například při skládání dřeva. Na hady nikdy nesahejte a nesnažte se je přemístit. V žádném případě se nesnažte s hady vyfotografovat, i takové případy jsme v minulosti zaznamenali. 

„Při příjmu je pacient ihned napojen na monitoring, sledujeme krevní tlak, saturaci, kontrolujeme známky alergické reakce a podle stavu rozhodujeme, zda zůstane na pozorování nebo může po ošetření odejít. Je důležité, abychom správně vyhodnotili rizikovost každého případu. U zmijí vždy kontrolujeme celkovou reakci organismu, protože někdy se vážné příznaky projeví až s odstupem několika desítek minut,“ doplňuje primář anesteziologicko – resuscitačního oddělení.

Jed způsobuje otok, bolest, někdy i celkové příznaky jako nevolnost, zvracení nebo kolaps. Vážnější reakce hrozí především dětem, starším lidem nebo alergikům.

Co dělat při uštknutí zmijí?

  • Zachovejte klid a minimalizujte pohyb.

  • Uštknutou končetinu znehybněte a držte ji v klidu.

  • Ránu nevysávejte, neřežte ani nemačkejte.

  • Nepodávejte alkohol ani jiné dráždivé látky.

  • Ihned kontaktujte záchrannou službu nebo vyhledejte lékařskou pomoc.

 

„Včasné ošetření a správná reakce na místě hrají klíčovou roli. Většinu případů zvládneme bez komplikací, pokud k nám pacient dorazí včas,“ dodává primář anesteziologicko – resuscitačního oddělení.

 

 

 

Zpět