Primář jesenické nemocnice představil na Sympoziu AGEL své zkušenosti s nanoskopií kloubů
7.11.2024
Urychlit vyšetření kloubů a zároveň, co nejméně zatížit pacienta, to umožňuje ortopedům z Nemocnice AGEL Jeseník diagnostická metoda – nanoskopie v režimu jednodenní péče. Své zkušenosti s ní představil na mezinárodním Sympoziu AGEL primář Oddělení jednodenní ortopedie MUDr. Jozef Janošec. Jesenická nemocnice byla první v rámci skupiny AGEL, která tuto inovativní metodu zavedla do praxe a má s ní i nejbohatší zkušenosti.
„Nanoskopie je artroskopická metoda, která umožňuje prohlédnutí kloubů s minimálně invazivním vstupem. Využíváme optiku o průměru pouhých 1,9 milimetru, díky tomu můžeme velmi rychle zjistit, co je s daným kloubem špatně,“ vysvětluje primář Jozef Janošec. Jeho pracoviště má s touto metodou již více než dvouleté zkušenosti a ošetřilo s ní přes 200 pacientů.
Významnou výhodou nanoskopie je podle primáře Janošce možnost provádět vyšetření bez přítomnosti anesteziologa, což výrazně zefektivňuje a urychluje provoz. „Neblokujeme ani kapacitu operačního sálu, a navíc dokážeme nabídnout pacientům rychlejší termín zákroku,“ vypočítává Janošec pozitiva této metody, která je velmi ohleduplná i k pacientům. „Pacienti mohou přijet autem, absolvovat třicetiminutový zákrok a sami odjet domů. Nejsou prakticky nijak omezeni,“ dodává.
Pro region Jesenicka je tato metoda přínosná také vzhledem k omezené dostupnosti magnetické rezonance. „Zatímco na magnetickou rezonanci čekají pacienti tři až pět týdnů a cesta za ní trvá minimálně hodinu, díky nanoskopii jsme schopni pacienta vyšetřit do týdne a přímo v naší nemocnici,“ zdůrazňuje primář.
Během své prezentace na mezinárodním sympoziu připomněl, že nanoskopie neslouží jen k diagnostice, ale že s ní mohou být některá zranění rovnou ošetřena. „Určité nálezy jsme schopni přímo ošetřit. Vše se odvíjí od domluvy s pacientem, ten totiž vyšetření v reálném čase sleduje na vedlejším monitoru a vše mu také vysvětlujeme. Díky tomu se může hned rozhodnout. Samozřejmě pokud přistoupíme k zákroku, tak dojde k určitému režimovému omezení, a proto je dobré se s pacienty domluvit i na tom, jestli má čas na rekonvalescenci a třeba i na doporučenou návaznou rehabilitaci,“ dodává primář jesenické ortopedie.
XVII. ročník mezinárodního Sympozia AGEL se zaměřil na současné trendy v ortopedii, traumatologii a rehabilitaci. Do Prahy se na něj sjela téměř tisícovka odborníků z celého světa. Mezi hlavní řečníky patřili prof. Kobi Peleg, Ph.D., MPH, expert na krizové řízení a medicínu katastrof, prof. Carmen M. Terzic, M.D., Ph.D., z Mayo Clinic zabývající se kardiovaskulární rehabilitací, prof. PaedDr. Pavel Kolář, Ph.D., přední český fyzioterapeut a také prof. Vojtěch Havlas Ph.D., přednosta kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK a FN Motol a člen vědecké rady AGEL.
„Sympozium AGEL vnímám velmi pozitivně. Máme v rámci skupiny vysoce kvalitní pracoviště s významnými ortopedy, kteří mají co nabídnout a mohou se navzájem obohatit o své zkušenosti,“ uzavírá MUDr. Jozef Janošec své vystoupení na sympoziu.
Zpět
Kontakt pro média
Mgr. Radka Miloševská
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz
Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření
Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL