Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

O nemocnici

Novorozené děti v Nemocnici AGEL Jeseník hlídá 5 nových monitorů dechu

1.12.2022

Celkem 5 nových monitorů dechu v celkové hodnotě 12 500 Kč získalo od Nadace Křižovatka novorozenecké a dětské oddělení Nemocnice AGEL Jeseník. Přístroje chrání novorozence před syndromem náhlého úmrtí (SIDS), který je jednou z nejčastějších příčin úmrtí kojenců do jednoho roku života.

Monitor je umístěný v postýlce pod matrací a identifikuje i minimální pohyby dítěte při dýchání, které se přenášejí do mikroprocesoru. Blikající zelené světýlko na ovladači pak značí, že je vše v pořádku. „V případě, že dítě nedýchá déle než dvacet vteřin, spustí přístroj alarm a ohlásí, že je miminko v nebezpečí. Rodiče tak mohou včas zareagovat,“ vysvětluje Pavlína Vašinová, staniční sestra novorozeneckého oddělení Nemocnice AGEL Jeseník.

„Syndrom náhlého úmrtí, na který ročně v České republice umře okolo 20 dětí, v naší nemocnici rozhodně nepodceňujeme. Monitor mají k dispozici miminka v každé postýlce. V rámci pravidelné přístrojové obměny v letošním roce vyřazujeme 7 monitorů a 5 jsme od Nadace Křižovatka dostali,“ dodává Pavlína Vašinová, staniční sestra novorozeneckého oddělení. Celkově je na novorozeneckém oddělení 13 monitorů, další 2 jsou na dětském oddělení.

„Ráda bych touto cestou poděkovala nejen Nadaci Křižovatka, ale i společnostem KOSTKA – kolobka, s.r.o. a TopTeramo s.r.o. za finanční podporu, díky které bylo možné přístroje pro děti do nemocnice zakoupit,“ doplnila primářka dětského oddělení Nemocnice AGEL Jeseník MUDr. Lenka Rašková.

Nadace křižovatka se jako jediná nadace v České republice aktivně věnuje podpoře povědomí veřejnosti o SIDS a o možnostech ochrany ohrožených dětí do jednoho roku věku. Díky dárcům a sponzorům pomáhá nadace vybavit české nemocnice a porodnice monitory dechu Babysense, které jsou registrovány u Ministerstva zdravotnictví ČR jako zdravotnická pomůcka a prošel několikaletými klinickými testy.

Novorozenecké oddělení Nemocnice AGEL Jeseník získalo statut Baby Friendly Hospital Initiative, který je celosvětově udělován nemocnicím, jejichž novorozenecká oddělení splní náročná kritéria stanovená Světovou zdravotnickou organizací na podporu kojení, jako jednu z hlavních podmínek zdravého vývoje dítěte.

Zpět