Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 584 458 411

O nemocnici

Národní týden kojení si připomene také Nemocnice AGEL Jeseník. Zdejší sestřičky radí maminkám i na dálku

14.9.2020

Na význam kojení pro matku, dítě, rodinu i společnost upozorní Národní týden kojení, začíná v pondělí 14. září. V Nemocnici AGEL Jeseník porodní asistentky a novorozenecké sestry maminky v kojení podporují a o významu kojení je edukují celoročně. O rady zkušených zdravotnic je mezi rodičkami velký zájem.

Mateřské mléko je nenahraditelnou součástí výživy miminka a od světových vědců neustále přicházejí nové a nové zprávy o jeho výjimečných vlastnostech. Je nutričně vyvážené a optimálně kryje požadavky dítěte. Navíc je lehce stravitelné, a proto je dětský organismus efektivně využije. „V naší porodnici plně podporujeme kojení, kterým se i utužuje vztah mezi matkou a dítětem. Mateřské mléko obsahuje všechny důležité látky potřebné na startovní čáře novorozeného dítěte. Snažíme se, aby maminky z porodnice odcházely plně kojící,” říká Pavlína Vašinová, staniční sestra novorozeneckého oddělení Nemocnice AGEL Jeseník.

Edukaci provádí personál jesenické nemocnice nejen na předporodních kurzech, ale taktéž na oddělení šestinedělí, kde se maminkám věnují nejen v rámci praktických činností s kojením spojených, ale též odpovídají na četné dotazy nejen hospitalizovaných rodiček, ale i mnohdy jejich doprovodů. „Pokud mají po příchodu z porodnice domů maminky jakýkoliv problém, mají možnost využít naše laktační poradenství po telefonu. Laktační poradkyně jsou k dispozici maminkám denně na telefonním číslech 723 672 771 a 721 740 524 a po dobu 24 hodin lze jakýkoliv vzniklý problém také konzultovat na telefonním čísle 584 458 427,” informuje staniční sestra s tím, že maminkám radí zkušené sestřičky novorozeneckého oddělení a telefonické poradenství je zcela zdarma. „Maminky využívají telefonické konzultace dosti často a my jsme rády, že můžeme pomoci. Obzvlášť v těžkých chvílích šestinedělí,” dodává Pavlína Vašinová.

Kojící žena nemusí dodržovat žádnou speciální dietu, ale na některé složky jídelníčku je potřeba brát zřetel. Samozřejmě je to individuální a každá maminka musí vyzkoušet, co její dítě toleruje bez potíží a co mu již potíže působí. „Výlučné kojení mateřským mlékem se dnes doporučuje do ukončeného šestého měsíce dítěte. Pak je již kombinováno s jinou stravou a kdy přestat kojit, je potom spíše na rozhodnutí rodičů, horní hranice je neomezená,” říká na závěr staniční sestra novorozeneckého oddělení Nemocnice AGEL Jeseník.

Zpět