Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

O nemocnici

Ukrajinská cesta z města zavedla manželský pár lékařů až do nemocnice pod Pradědem

12.8.2020

Novou stálou posilou anesteziologicko-resuscitačního oddělení Nemocnice AGEL Jeseník je mladý lékař László Szücs z Ukrajiny. Na žalostné finanční ohodnocení ve své domovině zareagoval odchodem na Slovensko, odkud později začal dojíždět ke službám do České republiky. Po kladných zkušenostech z jesenické nemocnice se rozhodl se svou rodinou do městečka pod Pradědem přestěhovat nastálo.

Mladá ukrajinská rodina zažívá rok plný změn. Po sedmi letech opustila tvrdě vybudované zázemí na Slovensku a přestěhovala se na začátku letošního léta do Jeseníku v Olomouckém kraji. Zde doktor László Szücs ihned nastoupil na ARO jesenické nemocnice a jen o pár týdnů později se na porodním oddělení narodil jeho 3 a půl leté dceři malý bráška. „Myslím, že konkrétně Jeseník je ideální místo k pracování pro rodinu. Je tu klid a úžasné prostředí k výchově dětí a aktivnímu životu, jako turistka a sportování. Dá se tady dobře zkombinovat práce s volným časem. Nic nám tu nechybí,“ těší lékaře Lászla Szücsa.

Ač je jeho rodnou zemí Ukrajina, jisté spojení s jižním sousedem, už jen podle jména, nezapře. László Szücs pochází z malého města Vynohradiv nedaleko od maďarské hranice a jeho maminka z Maďarska pochází. Medicínu odešel studovat do Ternopilu, kde se seznámil ve stejném ročníku se svou manželkou a oba úspěšně vysokou školu dokončili. „Myslím, že úroveň medicíny na Ukrajině je docela dobrá, ale z ekonomického hlediska už je to podstatně horší. Já jsem tam měl plat jako lékař 100 EUR měsíčně. Z toho se nedá vyžít,“ přiznává anesteziolog a rovnou popisuje svůj začátek cesty do střední Evropy: „Na Ukrajině nefunguje zdravotní pojištění tak jako v Česku, takže financování nemocnic je velice bídné a lidé si musí všechno sami platit, celou zdravotní péči. Stát poskytne jen základní minimum. Po skončení vysoké školy jsem vždycky toužil pracovat v Evropské unii. Hledal jsem si nějaké možnosti a přes kamaráda jsem zjistil, že je možnost se uplatnit na Slovensku, udělat si tam aprobaci a další povinnosti a začít pracovat.“ 

U východních sousedů, konkrétně v Trenčianském kraji, pracoval László Szücs od roku 2013, udělal si na univerzitě v Bratislavě atestaci v oboru anesteziologie a později začal dojíždět přes hranice ke službám i do přerovské nemocnice, která je součástí skupiny AGEL. Zde přišla po čase nabídka občasných služeb v jesenické nemocnici. „Do Jeseníku mi to trvalo autem 3 a půl hodiny, ale zalíbilo se mi tam. S manželkou jsme chtěli žít v menším městě v horách i kvůli dětem a čerstvému vzduchu a Jeseník se nabízel. Dřív jsem pracoval ve větších městech, a to se nám moc nelíbilo. Nebylo ale jednoduché všechno nechat na Slovensku, protože jsme tam s manželkou měli zázemí a především kamarády,“ přiznává mladý lékář plynulou slovenštinou.

Nakonec se ale ukrajinská rodina rozhodla do České republiky přestěhovat, významnou roli sehrála pozitivní pracovní zkušenost anesteziologa v Nemocnici AGEL Jeseník. „Já mám tento obor velice rád, jsem v práci spokojený. Některé lidi jsem znal ze služeb, tak nešlo pro mě o zcela nové a cizí prostředí. Personálně je to v menších nemocnicích totiž lepší, protože se v nich pozná každý s každým a některé pracovní vztahy mohou přejít i v kamarádství. Navíc, musím říct, že vedení jesenické nemocnice se snaží, aby nového zaměstnance zaujalo. Vše, na čem jsme se domluvili, splnili a také oddělení ARO je velice dobře v Jeseníku vybavené. Jsou zde k dispozici některé přístroje, které třeba na Slovensku, v objemu pacientů srovnatelné nemocnici, nebyly,“ těší novou posilu jesenické nemocnici a zároveň věří, že se v budoucnu uplatní v nemocnici také jeho manželka.

Ta by se ráda věnovala gynekologii a s novým zaměstnavatelem manžela má doposud tu nejlepší zkušenost. V porodnici Nemocnice AGEL Jeseník přišlo na svět mladým manželům před pár týdny druhé dítě. „Byli jsme maximálně spokojení. Opravdu super,“ dodává lékař László Szücs na závěr.

Zpět