Maminky mohou být se svým miminkem z Nemocnice AGEL Jeseník doma již pár hodin po porodu

23.7.2020

K příchodu miminka na svět volí většina maminek zdravotnické zařízení, kde se v rukou odborníků během porodu cítí bezpečněji. Přibývá ovšem rodiček, které z porodnice s novorozenětem spěchají rychle domů. Tzv. ambulantní porody nejsou výjimkou ani v Nemocnici AGEL Jeseník, kde jsou na včasnější odchod maminky s čerstvým miminkem připraveni.

„Letos v naší porodnici rodila ambulantně jedna maminka. Veřejnost o této možnosti příliš neví,“ říká primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice AGEL Jeseník MUDr. Jana Chrastinová.

Nejčastěji tráví novopečená maminka se svým uzlíčkem štěstí v nemocnici tři dny, pokud jde vše bez komplikací. Při ambulantním porodu opouští rodička s dítětem nemocnici již po několika hodinách. „Rychlejší odchod z porodnice volí ženy, které nemocniční prostředí stresuje, mají svou představu o poporodní péči, chtějí první intimní chvíle se svým dítětem sdílet v kruhu rodiny. Často tuto alternativu využívají také rodičky, které tíhnou k přirozenému způsobu porodu a mezi porodnicí a porodem doma volí tento kompromis,“ uvádí primářka dětského oddělení Nemocnice AGEL Jeseník MUDr. Lenka Rašková.

V rámci bezpečnosti porodu je pro jesenickou nemocnici zásadní vedení porodu, kdy je monitorována jak matka, tak dítě. Při dřívějším odchodu z porodnice si novopečená maminka musí uvědomit, že za své dítě přebírá nejen plnou právní zodpovědnost, stává se ihned matkou na plný úvazek a musí se postarat nejen o dítě, ale také o sebe. „Pokud je porod bez komplikací, maminky mohou porodnici opustit již 3 hodiny po něm. Pokud je ovšem maminka prvorodička, doporučujeme raději delší pobyt v nemocnici, abychom ženám pomohli a poradili, jak pečovat o dítě. U vícerodiček, které už mají zkušenosti, se neobáváme, že by s péčí o dítě měly problémy,“ dodává primářka MUDr. Jana Chrastinová.

Novorozenec pak v prvních dnech po porodu běžně absolvuje vyšetření, která mají odhalit případná vzácná ale současně závažná onemocnění a zdravotní vady. Pokud však maminka s dítětem odchází z nemocnice po porodu dříve, je pak většinou na rodičích, aby si tato preventivní vyšetření zajistili sami. „Poporodní péči o dítě se v naší nemocnici věnují lékaři z dětského oddělení. Tzv. novorozenecký screening – odběr krve z patičky, vyšetření sluchu, vrozeného šedého zákalu a ultrazvukové vyšetření hlavičky a ledvin – pak nabízíme rodičům ambulantně ve dnech krátce po propuštění. Je to naše balíčková služba, kterou jiné nemocnice po ambulantním porodu běžně nenabízejí,“ informuje MUDr. Lenka Rašková.

V Nemocnici AGEL Jeseník se loni narodilo 278 dětí, letos je to (k 22.7.2020) již 180 novorozenců.