Jeseníky zaplňují turisté, místní nemocnice ošetřuje více úrazů

15.5.2020

Přes 300 pacientů ošetřili během posledního týdne lékaři chirurgické ambulance Jesenické nemocnice, která patří do skupiny AGEL. Téměř třetina z těchto pacientů pak vyhledala pomoc lékařů během pohotovostních hodin během prodlouženého víkendu. Lékaři tak apelují na sportovce a turisty, kterými se Jeseníky začaly s teplejším květnovým počasím plnit, aby byli opatrní a důsledně používali ochranné pomůcky.

„Za poslední týden jsme ze 300 pacientů chirurgické ambulance ošetřili 180 lidí, kteří utrpěli úraz. Nejčastěji se jednalo o zlomeniny, těch bylo čtyřicet, a alarmující je i počet úrazů hlavy, kterých za posledních sedm dní evidujeme 23. Většina ošetřených osob naštěstí měla v době úrazu helmu, která prakticky vždy snižuje riziko závažného poranění,“ uvedl MUDr. Jozef Janošec, s tím, že mezi pacienty převažovali dospělí. Většina úrazů byla naštěstí lehkého charakteru a pacienti tak mohli být po ošetření propuštěni domů. Hospitalizace pro úraz byla nutná v 10 případech.

V letním období každoročně stoupá počet ošetřených úrazů v souvislosti se sportem, ale i zdánlivě nenáročnými rekreačními aktivitami. Převládajícími poraněními jsou tržné rány, pohmožděniny, končetinová poranění od vykloubenin po zlomeniny, ale i zmíněné úrazy hlavy. „Nejčastější příčinou je přecenění vlastních sil nebo podcenění reálného rizika a podmínek v dané situaci. Lidé často například neodhadnou, nakolik je daný terén vhodný pro turistiku, nakolik spolehlivé je jejich kolo, nebo třeba kolik energie a sil ještě mají,“ varuje MUDr. Jozef Janošec s tím, že samostatnou kapitolou je pak alkohol, který je velmi záludný a nebezpečný jak při jízdě na kole, tak i při pobytu ve vodě a všech dalších sportovních aktivitách, při kterých zhoršuje koordinaci a zpomaluje rychlost reakcí.

Lékaři Jesenické nemocnice proto apelují, že základem při provozování sportovně-rekreačních aktivit by měla být zvýšená opatrnost, nošení ochranných pomůcek, nepřeceňování vlastních sil a schopností i dostatečné seznámení s prostředím a pomůckami.

Chirurgicko-traumatologická pohotovost Jesenické nemocnice funguje o víkendu nepřetržitě, a to na chirurgických ambulancích v hlavním vestibulu nemocnice. V týdnu péči o úrazy zajištuje chirurgická ambulance a vždy ve čtvrtek odpoledne je také k dispozici traumatologická poradna ortopedie ke konzultaci léčby nitrokloubních či závažných končetinových poranění.  V Jesenické nemocnici je nepřetržitě k dispozici plně vybavený sál se skiaskopií a také artroskopickou věží k ošetření i náročnějších poranění v úzké spolupráci ortopeda a chirurga.