Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 584 458 411

O nemocnici

Devět nových přístrojů zajistí bezpečný spánek novorozenců v Jesenické nemocnici

11.10.2017

Životně důležité přístroje pro sledování dechu čerstvě narozených dětí získalo dětské oddělení Jesenické nemocnice, která patří do skupiny AGEL. Celkem devět nových monitorů dechu Babysense v celkové hodnotě téměř 27 tisíc korun předala zástupcům nemocnice Nadace Křižovatka.

„V současné době máme monitor dechu pro každé narozené dítě. Hned je všem dáváme do postýlky. Když dítě přestane dýchat, tak spustí přístroj po třiceti vteřinách alarm,“ sdělil MUDr. Panajotis Joanidis, primář dětského oddělení, s tím, že v okamžiku, kdy přístroj spustí alarm, je ještě dostatek času zasáhnout a vyhnout se poškození zdraví novorozence. „Maminky by měly pro jistotu monitory v domácím prostředí používat zhruba do jednoho roku věku dítěte, poté se již syndrom náhlého úmrtí neobjevuje,“ uvedl primář a doplnil, že životnost monitorů je dva roky, a proto je v nemocnici nutná jejich pravidelná obměna.

V České republice umírá na syndrom náhlého úmrtí (SIDS) každým rokem okolo deseti dětí. Jedna z uváděných příčin tohoto syndromu může být drobná změna v mozku dítěte, která vede k problémům s dýcháním či krevním oběhem. Pokud se k takovéto anomálii přidá některý z rizikových faktorů, může dojít k úmrtí dítěte.

Monitory dechu pro Jesenickou nemocnici zajistila Nadace Křižovatka z prostředků poskytnutých společností AUTO-PNEU Látal, Husqvarna Manufacturing CZ, ŘETĚZÁRNA, Vrbenská nástrojářská a Top Teramo. „Oslovujeme firmy a společnosti, které jsou regionálně blízké obdarovávané nemocnici nebo je s nemocnicí pojí osobní příběh z jejich vlastního rodičovství a setkání se SIDS. Společně se nám daří zajišťovat postupné obnovování těchto citlivých přístrojů v nemocnicích téměř v celé ČR,“ popsala Štěpánka Pokorníková, ředitelka Nadace Křižovatka.

„Rád bych touto cestou poděkoval Nadaci Křižovatka i všem soukromým firmám, které přes nadaci monitory darovaly. Zachrání tak život nejednomu dítěti,“ uzavírá MUDr. Panajotis Joanidis.

Zpět