Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

O nemocnici

Spánek novorozenců střeží v Jesenické nemocnici nové monitory dechu

1.9.2016

Celkem pět nových monitorů dechu hlídá před zástavou dýchání nejmenší pacienty novorozeneckého oddělení Jesenické nemocnice, která je členem skupiny AGEL. Nové monitorovací pomůcky, které chrání kojence před takzvaným syndromem náhlého úmrtí, získala nemocnice jako dar od Nadace Křižovatka.

Monitor umístěný pod matrací identifikuje pohyby dýchání dítěte. Ty se elektronicky přenášejí do mikroprocesoru, ve kterém blikající zelené světýlko značí, že je vše v pořádku. V případě, že dítě nedýchá déle než dvacet vteřin, vydá monitor akustický signál. V tomto okamžiku je ještě dostatek času zasáhnout a vyhnout se tak poškození zdraví novorozence.

„Na novorozeneckém oddělení nemocnice máme teď díky daru celkem 5 monitorů dechů, které jsou na pokojích porodnického oddělení. Přístroje se však musí co dva roky měnit, což je doba garantovaná výrobcem a schválená Státním ústavem pro kontrolu léčiv pro používání,“ vysvětlila primářka dětského oddělení Jesenické nemocnice MUDr. Eva Ilíková.

Předávání se zúčastnil i zástupce ze společnosti FENIX s.r.o., která nákup přístrojů sponzorovala.

Novorozenecké oddělení Jesenické nemocnice nabízí novopečeným rodičům také službu zapůjčení monitorů dechu domů, a to díky spolupráce s NADACÍ KŘIŽOVATKA za poplatek 150 korun za měsíc.

V České republice umírá na tento syndrom každým rokem okolo deseti dětí, ve světě jsou to však desetitisíce kojenců. Statistiky ukazují, že nejvíce dětí tento syndrom postihuje mezi druhým a pátým měsícem života, přičemž nejnebezpečnější je čas mezi půlnocí a šestou hodinou ranní. Jedna z uváděných z příčin tohoto syndromu může být nastalá drobná změna v mozku dítěte, která vede k problémům s dýcháním či krevním oběhem.

 

Zpět