Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Ambulantní porod

K příchodu miminka na svět volí většina maminek zdravotnické zařízení, kde se v rukou odborníků během porodu cítí bezpečněji. Přibývá ovšem rodiček, které z porodnice s novorozenětem spěchají rychle domů. Tzv. ambulantní porody nejsou výjimkou ani v Nemocnici AGEL Jeseník, kde jsou na včasnější odchod maminky s čerstvým miminkem připraveni.

Maminky mohou být se svým miminkem z Nemocnice AGEL Jeseník doma již pár hodin po porodu

„Letos v naší porodnici rodila ambulantně jedna maminka. Veřejnost o této možnosti příliš neví,“ říká primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice AGEL Jeseník MUDr. Jana Chrastinová.

Nejčastěji tráví novopečená maminka se svým uzlíčkem štěstí v nemocnici tři dny, pokud jde vše bez komplikací. Při ambulantním porodu opouští rodička s dítětem nemocnici již po několika hodinách. „Rychlejší odchod z porodnice volí ženy, které nemocniční prostředí stresuje, mají svou představu o poporodní péči, chtějí první intimní chvíle se svým dítětem sdílet v kruhu rodiny. Často tuto alternativu využívají také rodičky, které tíhnou k přirozenému způsobu porodu a mezi porodnicí a porodem doma volí tento kompromis,“ uvádí primářka dětského oddělení Nemocnice AGEL Jeseník MUDr. Lenka Rašková.

V rámci bezpečnosti porodu je pro jesenickou nemocnici zásadní vedení porodu, kdy je monitorována jak matka, tak dítě. Při dřívějším odchodu z porodnice si novopečená maminka musí uvědomit, že za své dítě přebírá nejen plnou právní zodpovědnost, stává se ihned matkou na plný úvazek a musí se postarat nejen o dítě, ale také o sebe. „Pokud je porod bez komplikací, maminky mohou porodnici opustit již 3 hodiny po něm. Pokud je ovšem maminka prvorodička, doporučujeme raději delší pobyt v nemocnici, abychom ženám pomohli a poradili, jak pečovat o dítě. U vícerodiček, které už mají zkušenosti, se neobáváme, že by s péčí o dítě měly problémy,“ dodává primářka MUDr. Jana Chrastinová.

Novorozenec pak v prvních dnech po porodu běžně absolvuje vyšetření, která mají odhalit případná vzácná ale současně závažná onemocnění a zdravotní vady. Pokud však maminka s dítětem odchází z nemocnice po porodu dříve, je pak většinou na rodičích, aby si tato preventivní vyšetření zajistili sami. „Poporodní péči o dítě se v naší nemocnici věnují lékaři z dětského oddělení. Tzv. novorozenecký screening – odběr krve z patičky, vyšetření sluchu, vrozeného šedého zákalu a ultrazvukové vyšetření hlavičky a ledvin – pak nabízíme rodičům ambulantně ve dnech krátce po propuštění. Je to naše balíčková služba, kterou jiné nemocnice po ambulantním porodu běžně nenabízejí,“ informuje MUDr. Lenka Rašková.

 

zpět na úvodní stránku oddělení