Nemocnice AGEL Jeseník má nové monitory dechu. Bedlivě hlídají novorozence a rodičům umožňují klidný spánek

5.11.2020

Celkem sedm nových monitorů dechu, které chrání novorozence před syndromem náhlého úmrtí (SIDS), obdrželo od Nadace Křižovatka novorozenecké oddělení Nemocnice AGEL Jeseník. Jen v letošním roce si v nemocnici bezpečnostní pomůcku vypůjčila každá druhá maminka.

Monitory dechu sledují dechovou aktivitu novorozenců a kojenců a v případě zástavy dechu na tuto skutečnost upozorní hlasitým alarmem. Syndrom náhlého úmrtí, na který ročně v České republice umře okolo 20 dětí, v Nemocnici AGEL Jeseník nepodceňují, k dispozici ho mají miminka v každé postýlce. „Letošní rok vyřazujeme 7 monitorů, tudíž 7 nových jsme od Nadace Křižovatka dostali. Celkově je na novorozeneckém oddělení k dispozici 13 monitorů. Ty sledují novorozence v každé postýlce, ať už je u maminky, nebo leží na novorozeneckém oddělení, když maminky odpočívají, nebo z nějakého důvodu nemůžou mít miminko u sebe a starají se o něho naše sestřičky. Další 4 monitory jsou pak k dispozici i na dětském oddělení,” potvrzuje Pavlína Vašinová, staniční sestra novorozeneckého oddělení Nemocnice AGEL Jeseník.

Monitor dechu je nastavený tak, že pokud dítě nedýchá 20 sekund, spustí hlasitý alarm a ten rodiče upozorní, že miminko je v nebezpečí ohrožení života a ti mohou včas reagovat. „Rodiče se mi často svěřují, že monitor hlídající miminko v postýlce, umožňuje i jim klidný spánek a ví, že pokud by dítěti hrozilo nebezpečí, monitor je na to upozorní. A stejně je tomu tak i na našem oddělení,” vysvětluje staniční sestra a o vlastních zkušenostech s náhlou zástavou dechu u dětí v nemocnici říká: „Jsme malé oddělení, takže k těmto případům často nedochází, ale za monitory dechu jsme vděční.”

Aby rodiče nemuseli investovat tisíce korun do nových bezpečnostních pomůcek, umožňuje Nemocnice AGEL Jeseník jejich vypůjčení. Zda to bude na půl roku nebo na déle než rok, je na jejich rozhodnutí, cena se pohybuje od 900 korun za 6 měsíců. „Dodávku těchto monitorů zajišťuje Nadace Křižovatka a zájem ze strany rodičů je velký. V letošním roce z celkového počtu porodů 240, si půjčilo monitor 125 rodičů,” pokračuje Pavlína Vašinová.

Nadace Křižovatka se jako jediná nadace v České republice aktivně věnuje podpoře povědomí veřejnosti o SIDS a o možnostech ochrany ohrožených dětí do jednoho roku věku. Díky dárcům a sponzorům pomáhá nadace vybavit české nemocnice a porodnice monitory dechu Babysense, který je registrován u Ministerstva zdravotnictví ČR jako zdravotnická pomůcka a prošel několikaletými klinickými testy. Tento monitor dechu hlídá nejen zástavu dechu, ale také apnoe pauzy (bezdeší), a jakékoliv nepravidelnosti dechu děťátka.