Ortopedi v Jesenické nemocnici využívají špičkovou ultrazvukovou diagnostiku, zkvalitní tak péči o pacienty

25.6.2020

Jesenická nemocnice, člen skupiny AGEL, rozšiřuje spektrum péče o pacienty. Primář oddělení jednodenní ortopedie a jeho zástupce úspěšně absolvovali náročný kurz sonografie pohybového systému a jsou tak v této metodě držiteli evropského certifikátu. Díky tomu ortopedická ambulance Jesenické nemocnice vyšetřuje pacienty nově nadstandardní ultrazvukovou diagnostikou kloubů i svalového a šlachového aparátu. Na rozdíl od rentgenového vyšetření je možné pomocí této metody vyšetřovat pohybový systém pacienta i v pohybu. Pod kontrolou ultrazvuku také mohou lékaři aplikovat léčebné obstřiky přesně do postiženého místa.

Primář ortopedického oddělení Jesenické nemocnice MUDr. Jaroslav Kotrč a jeho zástupce MUDr. Mgr. Tomáš Kocourek, MBA, před nedávnem absolvovali v Brně ultrazvukový kurz pohybového systému pod vedením docenta MUDr. Luboše Hrazdiry, CSc., přední české kapacity v muskuloskeletální diagnostice.

„Hlavní předností ultrazvukové diagnostiky v ortopedii je možnost vyšetření měkkých tkání pohybového systému, a to jak ve statické formě, tak i ve formě dynamické, tedy při pohybu. Díky ultrazvuku můžeme kvalitněji a přesněji rozpoznat výpotek v kloubech, nahromadění tekutiny v místech svalových nebo vazových úponů, ale třeba i otok nebo hematom v měkkých tkáních. Ultrazvuková diagnostika má tedy v ortopedii široké využití,“ vysvětlil primář MUDr. Jaroslav Kotrč, čerstvý držitel evropského certifikátu.

V ortopedické ambulanci Jesenické nemocnice se snaží speciální diagnostiku aplikovat u většiny pacientů. Ordinace disponuje potřebným ultrazvukovým přístrojem vybaveným sondami k diagnostice pohybového systému. „Odhaduji, že touto metodou vyšetříme několik set pacientů měsíčně,“ potvrzuje primář Kotrč s tím, že největší výhodou je fakt, že se jedná o zobrazovací metodu nezatěžující pacienta. „Obrovským benefitem je pak možnost provádět některé výkony pod přímou ultrazvukovou kontrolou, například bezpečnou evakuaci výpotků z okolí velkých cév,“ doplňuje MUDr. Mgr. Tomáš Kocourek, MBA, zástupce primáře oddělení jednodenní ortopedie.

Oba lékaři, kteří jsou členy České společnosti pro ultrazvuk v medicíně, budou letos v září absolvovat poslední ze čtyř kurzů zaměřených na podiatrii, tedy specializaci ortopedie zabývající se péčí o nohu. Klientům Jesenické nemocnice to následně přinese další rozšíření portfolia zdravotní péče. „Poté budeme schopni v ortopedické ambulanci vyšetřovat pacienty tzv. podoskopem – přístrojem pro diagnostiku ortopedických vad nohou. Ten umožňuje podrobně hodnotit různě zatížené partie chodidla a podle toho navrhnout optimální individuální léčbu,“ vysvětlil primář MUDr. Jaroslav Kotrč.

Ten se svým zástupcem organizuje letos již počtvrté v Jesenické nemocnici odborný ortopedický seminář pod záštitou České lékařské komory. Uskuteční se v náhradním podzimním termínu (původně plánovaný termín na jaře zhatila koronavirová pandemie) a jednou z přednášek bude i využití ultrazvuku v ortopedii.